Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Wzmożone kontrole autokarów na lubuskich drogach

Na lubuskich odcinkach autostrady A2 i drogi ekspresowej S3 lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili wzmożone kontrole autokarów, w szczególności tych przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek. Działania kontrolne w ramach akcji "Bezpieczny autokar – wakacje 2019" przeprowadzono w poniedziałek 8 lipca.

Inspektorzy skontrolowali 23 autokary. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Zatrzymano 2 dowody rejestracyjne za zużyte opony i brak tablicy rejestracyjnej. Dwóch kierowców ukarano mandatami karnymi za naruszenia przepisów ruchu drogowego.

W jednym z kontrolowanych autokarów inspektorzy stwierdzili naruszenia przepisów o czasie pracy kierowców. Autobusem tym podróżowało nad morze 40 dzieci z Zakliczyna (woj. małopolskie) do Pobierowa (woj. zachodniopomorskie). Autobus prowadziło na zmianę dwóch kierowców. Pomimo to w tachografie znajdowała się tylko karta kierowcy aktualnie prowadzącego pojazd. Podczas prowadzenia pojazdu przez jednego z nich, drugi w tym czasie "odpoczywał". Inspektorzy ustalili, że przed tym przewozem obaj kierowcy wykonali inny przewóz, po którym nie odebrali odpoczynku dziennego. Analiza zapisów tachografu wykazała, że obaj kierowcy już około 4 godzin przed kontrolą powinni rozpocząć odpoczynek dzienny. Ponadto jeden z nich przekroczył dzienny czas prowadzenia pojazdu. Z tego względu inspektorzy wydali kierowcom zakazy dalszej jazdy. Przewoźnik zorganizował jednak innego kierowcę, który mógł dokończyć przewóz.

Obu kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie zostaną przeprowadzone postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.wróć