Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Liczne naruszenia czasu pracy kierowcy i „kierowcy – turysty”.

W środę (19 czerwca br.) patrol ITD na drodze ekspresowej S3 w okolicach Gorzowa Wlkp. zatrzymał do kontroli pojazd przewoźnika tureckiego wykonujący międzynarodowy transport drogowy czereśni z Turcji do Szwecji.

Pojazd w chwili zatrzymania prowadził jeden kierowca i tylko jego karta kierowcy znajdowała się w tachografie. Dodatkowo w kabinie pojazdu przebywał tzw. “pasażer – turysta” jak określił go kierowca. Analiza danych cyfrowych zapisanych  na karcie kierowcy i w urządzeniu rejestrującym oraz analiza okazanych dokumentów wykazała, że w godzinach popołudniowych w dniu 16 czerwca br. został podjęty w Turcji w/w ładunek, który miał zostać dowieziony do Szwecji. Prowadzący pojazd kierowca po wykorzystaniu swojej normy prowadzenia pojazdu zamiast zatrzymać się na wymagany odpoczynek postanowił wyjąć swoją karę z tachografu i dalej prowadzić pojazd na karcie tzw. “pasażera-turysty”.

Jadąc w kierunku Szwecji, na terytorium Rumunii i Bułgarii pseudo załoga postanowiła wspomóc się również dodatkowo funkcją „OUT”  tachografu i bez włożonych kart kierowcy prowadzili pojazd na zmianę przez około 5 godzin i 30 minut.

Suma kar pieniężnych za wszystkie stwierdzone naruszenia wyniosła ponad 30 000 zł.wróć