Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Pojazdy bez ważnych certyfikatów technicznych

Trzy pojazdy skontrolowane przez lubuskich inspektorów nie posiadały ważnych certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymagań technicznych. W konsekwencji przewozy zostały uznane za wykonywane bez zezwolenia.

Inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp., którzy 22 i 23 maja kontrolowali ciężarówki na autostradzie A2, zatrzymali pojazdy, które nie posiadały aktualnych certyfikatów potwierdzających spełnienie przez pojazd odpowiednich wymagań technicznych.

W pierwszym przypadku kierowca przewoził meble z Wielkiej Brytanii do Litwy. Przewóz wykonywany był przez przewoźnika białoruskiego. Kierowca okazał zezwolenie, którego wykorzystanie było uzależnione od spełnienia przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu. Podczas kontroli okazało się, że zarówno ciągnik i naczepa nie posiadały ważnych certyfikatów. Certyfikaty, które okazał kierowca utraciły ważność 16 maja 2019 r.

W kolejnym przypadku przewoźnik białoruski wykonywał przewóz mebli z Białorusi do Polski. Kierowca podczas kontroli okazał również zezwolenie, którego wykorzystanie było uzależnione od spełnienia przez pojazd odpowiednich wymogów bezpieczeństwa lub warunków dopuszczenia do ruchu. Tym razem zabrakło odpowiedniego certyfikatu od naczepy.

Kierowcy obu pojazdów zostali ukarani mandatami karnymi a wobec przewoźników wszczęto postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. Pojazdy natomiast zostały usunięte na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet przewidywanej kary pieniężnej oraz do czasu przedłożenia wymaganego zezwolenia.wróć