Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Kierowca ciężarówki jechał na dwóch kartach kierowcy

Kierowca 40-tonowej ciężarówki używał dwóch kart kierowcy, swoją i kolegi. Tuż przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli zdążył wyjął kartę kolegi z tachografu i przełożyć swoją w odpowiedni slot tachografu.

W środę (15 maja) inspektor z WITD w Gorzowie Wlkp. na drodze ekspresowej S3 w okolicach Gorzowa Wlkp. zatrzymał do kontroli ciężarówkę. W momencie zatrzymania pojazdu do kontroli w pojeździe znajdował się tylko jeden kierowca. Przewoził on ładunek z Polic do Czech.

W wyniku analizy zapisów tachografu ustalono, że tuż przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli w tachografie włożone były dwie karty kierowcy. Kierowca przyznał się do używania dwóch kart kierowcy i symulowania załogi kilkuosobowej. Miało to na celu niewykazanie przez kierowcę rzeczywistego czasu jego pracy. Wyjaśnił on, że po zauważeniu inspektora, szybko wyjął obie karty z tachografu. Swoją włożył w slot przeznaczony na kartę kierowcy prowadzącego pojazd, a kartę kolegi wyrzucił.

Kierowca został ukarany mandatami karnymi. Natomiast wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.wróć