Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Przeciążona oś pojazdu i nietrzeźwy kierowca

Podejrzenie przeciążenia osi napędowej pojazdu było przyczyną zatrzymania do kontroli ciężarówki, którą przewoźnik estoński wykonywał przewóz z Estonii do Francji. Kontrolę przeprowadził inspektor z lubuskiej ITD na drodze krajowej nr 92 w okolicach Wilkowa (powiat świebodziński), w poniedziałek 15 października 2018 r.

Pojazd został wytypowany do kontroli przy wykorzystaniu systemu preselekcyjnego ważenia pojazdów, który zasygnalizował przeciążenie osi pojazdu. Po jego zważeniu okazało się, że nacisk osi napędowej wynosi 12,3 t i przekracza dopuszczalny na danej drodze o 0,8 t.

Nie był to jedyny problem kierowcy. W wyniku badania trzeźwości stwierdzono u niego 0,21 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu. Kierowcą zajęli się policjanci, którzy następnie doprowadzili kierowcę przed sąd. Jeszcze tego samego dnia kierowca został ukarany przez sąd, który orzekł zakaz prowadzenia pojazdu na terytorium Polski przez okres 1 roku oraz 20 dni aresztu w zawieszeniu na pół roku.

Ponadto wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej, a pojazd został usunięty na parking strzeżony.wróć