Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Kontrola zezwoleń zagranicznych

We wtorek (12 listopada) inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek wykorzystujących zezwolenia zagraniczne. Kontrole te prowadzono na autostradzie A2 będącej główną drogą tranzytową województwa lubuskiego oraz na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (powiat świebodziński).

Podczas tych działań skontrolowano łącznie około 130 zagranicznych ciężarówek. Ujawniono trzy nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania zezwoleń.

W pierwszym przypadku wykonywany był przewóz foli z Rosji do Niemiec przez przewoźnika z Białorusi. Kierowca okazał do kontroli zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. Inspektorzy stwierdzili, że w zezwoleniu tym była poprawiana data pierwszego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, co wskazywało na ponowne wykorzystanie jednorazowego zezwolenia.

W drugim przypadku inspektorzy skontrolowali przewóz wykonywany również przez przewoźnika z Białorusi. Kierowca przewoził drewno z Białorusi do Niemiec. Tym razem w okazanym przez kierowcę zezwoleniu brak było wpisanej daty pierwszego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W kolejnym przypadku inspektorzy zatrzymali ciężarówkę, którą rosyjski przewoźnik wykonywał przewóz części rolniczych z Rosji do Holandii. W okazanym do kontroli zezwoleniu nie było wpisanych numerów rejestracyjnych pojazdów, którymi wykonywany był przewóz.

Zezwolenia te zostały zatrzymane i unieważnione, a przewozy zostały uznane za wykonywane bez zezwolenia. Wobec przewoźników zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12000 złotych każde. Ponadto pojazdy usunięto na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet przewidywanej kary oraz do czasu przedstawienia prawidłowo wypełnionego wymaganego zezwolenia.
 wróć