Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Wzmożone kontrole zagranicznych ciężarówek

Ponad 170 zagranicznych ciężarówek skontrolowali jednego dnia inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Ujawniono trzy nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania wymaganych zezwoleń. Pojazdy skierowano na wyznaczony parking strzeżony. Zagranicznym przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne.

We wtorek (3 grudnia) inspektorzy ITD z Gorzowa Wlkp. przeprowadzili wzmożone kontrole ciężarówek wykorzystujących zezwolenia zagraniczne. Pojazdy zatrzymywano na autostradzie A2 będącej główną drogą tranzytową województwa lubuskiego oraz na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (powiat świebodziński). Podczas akcji skontrolowano 174 zagranicznych ciężarówek i ujawniono trzy nieprawidłowości w zakresie wykorzystywania wymaganych zezwoleń.

W pierwszym przypadku wykonywany był przewóz części zamiennych do maszyn rolniczych z Niemiec do Rosji przez przewoźnika z Białorusi. Kierowca nie okazał do kontroli zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy.

W drugim przypadku inspektorzy skontrolowali transport wykonywany przez tureckiego przewoźnika. Kierowca przewoził maszynę budowlaną z Niemiec do Iraku. W tym przypadku kierowca również nie okazał do kontroli wymaganego zezwolenia.

W kolejnym przypadku inspektorzy zatrzymali ciężarówkę, którą białoruski przewoźnik wykonywał przewóz elementów rolet z Białorusi do Wielkiej Brytanii. Kierowca okazał do kontroli zezwolenie wielokrotne EKMT/CEMT. Kontrola wykazała jednak, że zezwolenie to było wykorzystywane w sposób niezgodny z instrukcją, w związku z czym przewóz ten uznano za wykonywany bez zezwolenia.

Teraz każdemu przewoźnikowi grozi 12 tysięcy złotych kary. Ciężarówki skierowano na parking strzeżony do czasu wpłacenia kaucji na poczet przewidywanej kary oraz przedstawienia wymaganego zezwolenia.wróć