Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Używał dwóch kart kierowcy

Kontrolowany kierowca używał dwóch kart kierowcy. Kiedy kończył się jego dopuszczalny czas pracy wyjmował z tachografu swoją kartę kierowcy i wkładał kartę swojego ojca. Lubuscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ukarali kierowcę mandatami i zatrzymali kartę kierowcy. Kara finansowa grozi również przedsiębiorcy, wobec którego zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

W czwartek (9 września 2021 r.) na drodze krajowej nr 24 koło Wierzbna (powiat międzyrzecki) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali do rutynowej kontroli polską ciężarówkę, którą wykonywano krajowy transport drogowy. Inspektorzy stwierdzili, że kierowca posługiwał się dwoma kartami kierowcy wydanymi na to samo nazwisko. Kierowca wyjaśnił, że jedna z kart należy do jego ojca, który obecnie nie korzysta z niej, ponieważ prowadzi pojazdy, w których nie są wymagane tachografy. Stwierdzono kilka przypadków, w których kierowca użył karty ojca. Gdy kończył się jego dozwolony czas pracy wyjmował swoją kartę z tachografu i wkładał do niego kartę ojca, na której dalej prowadził pojazd. W skrajnym przypadku czas jazdy dziennej wyniósł 15 godzin i 28 minut.

Kierowcę ukarano mandatami, a wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. Ponadto zatrzymano kartę kierowcy, którą nielegalnie posługiwał się kontrolowany szofer.wróć