Międzynarodowy transport drogowy bez zezwolenia

Przewoźnik rosyjski wykonywał przejazd tranzytowy przez terytorium Polski bez wymaganego zezwolenia.

22 sierpnia 2017 r. inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów, którym przewoźnik rosyjski wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy z Rosji do Holandii. Podczas kontroli kierowca nie okazał wymaganego zezwolenia na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy. Kierowca okazał natomiast niewypełniony blankiet takiego zezwolenia. W związku z tym zostało wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 10000 złotych wobec przewoźnika wykonującego przedmiotowy przewóz. Dodatkowo kontrolowany zespół pojazdów został usunięty na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji na poczet kary pieniężnej oraz przedstawienia wymaganego zezwolenia.

W tym miejscu warto przypomnieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku niewypełnienia lub nieprawidłowego wypełnienia blankietu zezwolenia, przejazd uznaje się za wykonywany bez zezwolenia.

Ponadto podczas analizy zapisów tachografu stwierdzono naruszenia przepisów socjalnych w transporcie drogowym, za co kierowcę ukarano grzywną w wysokości 500 złotych.