Ujawnienie niedozwolonej modyfikacji instalacji tachografu

23 sierpnia 2017 r. na drodze krajowej nr 92 w okolicach Wilkowa (pow. świebodziński) inspektorzy z Oddziału Wydziału Inspekcji w Zielonej Górze przeprowadzili kontrolę zespołu pojazdów, w którym zainstalowane było niedozwolone urządzenie wpływające na pracę tachografu.

Kontrolowanym zespołem pojazdów, przewoźnik estoński wykonywał międzynarodowy transport drogowy mrożonych ryb z Estonii do Holandii. Pojazd obsługiwany był przez dwóch kierowców. Podczas kontroli ustalono, że plomba na połączeniu nadajnika impulsów ze skrzynią biegów nie posiada odpowiedniej cechy warsztatu, który przeprowadził ostatnią kalibrację urządzenia. Oględziny pojazdu wykazały, że instalacja tachografu została zmodyfikowana. Nadajnik impulsów znajdujący się przy skrzyni biegów nie był sparowany z tachografem, z którym sparowany został dodatkowy nadajnik impulsów znajdujący się w kabinie pojazdu. Urządzenie to uruchamiane było elektromagnesem. Użycie tego urządzenia powodowało fałszowanie wskazań tachografu. W czasie, kiedy pojazd poruszał się, tachograf rejestrował postój pojazdu oraz odpoczynek kierowców.

Obu kierowców ukarano mandatami karnymi w wysokości 2000 złotych każdy, a niedozwolone urządzenie zdemontowano w serwisie tachografów. Ponadto wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6000 złotych. Natomiast zespół pojazdów został usunięty na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji na poczet kary pieniężnej.