Jechał w czasie zakazów i miał ponad półtora promila

Inspektorzy ITD, podczas kontroli przestrzegania przepisów dotyczących zakazu ruchu pojazdów ciężarowych, ujawnili kierującego pojazdem członowym, który był pijany.

W ostatnią niedzielę wakacji, 3 września 2017 r. inspektorzy z WITD w Gorzowie Wielkopolskim, wykonujący czynności kontrolne na lubuskim odcinku autostrady A2, zatrzymali do kontroli pojazd członowy, który poruszał się w okresie obowiązywania zakazu ruchu dla ciężarówek. Pojazdem tym litewski przewoźnik wykonywał przewóz desek z Litwy do Niemiec.

Podczas kontroli kierowca wyjaśniał inspektorom, że w tym dniu zakazy już nie obowiązują - okazując jednocześnie kalendarz z zaznaczonymi zakazami ruchu. W tym czasie inspektorzy wyczuli od kierującego woń alkoholu. W związku z tym przeprowadzono test trzeźwości. Urządzenie, którym przeprowadzono ten test zasygnalizowało - zaświeceniem się czerwonej diody - obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Badanie dowodowe przeprowadzili funkcjonariusze Policji Autostradowej, którzy wykonywali swoje czynności służbowe również w tym samym miejscu i czasie. Badanie to wykazało 0,82 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. ponad półtora promila. Kierowca ten został zatrzymany przez Policję w celu przeprowadzenia dalszych czynności.

W tym miejscu warto przypomnieć, że prowadzenie pojazdu mechanicznego w ruchu lądowym w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, które podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 178a § 1 Kodeksu karnego).