Przewóz kradzionych pojazdów

W czwartek, 23 listopada 2017 r. inspektor z WITD w Gorzowie Wlkp. podczas wykonywania czynności kontrolnych zatrzymał do kontroli pojazd członowy, którym przewoźnik litewski wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy dwóch pojazdów dostawczych z Wielkiej Brytanii do Litwy.

Podczas kontroli kierowca nie okazał dowodów rejestracyjnych od przewożonych pojazdów tylko „jakieś papiery”. W trakcie oględzin ładowni ustalono, że w jednym z busów przewożone są również części samochodowe, a do ładowni drugiego busa nie było dostępu.

Ze względu na uzasadnione podejrzenie, że pojazdy te mogą pochodzić z kradzieży, inspektor poinformował o tym Straż Graniczną. Funkcjonariusze Straży Granicznej, którzy przybyli na miejsce kontroli potwierdzili przypuszczenie inspektora dotyczące kradzieży tych pojazdów. Ponadto znaleźli w środku tych pojazdów tablice rejestracyjne oraz zdjętą blokadę na kierownicę. Kierowca oraz pojazdy pozostali do dyspozycji Straży Granicznej w celu przeprowadzenia dalszych czynności.

Dodatkowo w wyniku analizy zapisów tachografu inspektor ujawnił naruszenia, za które ustawa o transporcie drogowym przewiduje karę pieniężną. W związku z tym wobec przewoźnika drogowego zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 800 złotych, a kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 200 złotych. Ponadto zatrzymano dowód rejestracyjny ciągnika samochodowego z powodu uszkodzonej szyby.