Wyłącznik w tachografie

Inspektorzy ITD ujawnili kolejny przypadek niedozwolonej modyfikacji instalacji tachografu.

1 grudnia 2017 r., na lubuskim odcinku autostrady A2, inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim zatrzymali do kontroli ciężarówkę, którą dwóch kierowców przewoziło części samochodowe z Polski do Holandii.

Podczas analizy zapisów tachografu oraz dokumentów przewozowych inspektorzy nabrali podejrzeń, że kierowcy ingerowali w pracę tachografu. W związku z tym pojazd skierowano do specjalistycznego serwisu, gdzie poddano go szczegółowym oględzinom. Stwierdzono tam, że do instalacji tachografu podłączone zostało dodatkowe urządzenie elektroniczne, które zakłócało prawidłową pracę tachografu. Wskutek tego podczas jazdy tachograf mógł rejestrować postój pojazdu oraz odpoczynek kierowcy, fałszując w ten sposób rzeczywisty czas pracy kierowców.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem, kierowców ukarano mandatami karnymi w wysokości 2 000 zł każdy, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł.