Przejazd uznany za wykonywany bez zezwolenia

4 grudnia 2017 r., na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie (pow. świebodziński), inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. zatrzymali do kontroli ciągnik samochodowy z naczepą, którym rosyjski przewoźnik przewoził drewniane palety z Rosji do Belgii.

Podczas kontroli kierowca okazał blankiet zezwolenia uprawniającego do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, który powinien zostać wypełniony najpóźniej przed wjazdem na terytorium Polski. W okazanym zezwoleniu nie wypełniono jednak rubryk dotyczących numerów rejestracyjnych pojazdów. Zgodnie z obowiązującymi przepisami taki przewóz jest uznawany za wykonywany bez zezwolenia, a za to naruszenie przewidywana jest kara pieniężna w wysokości 10 000 złotych.

Okazany blankiet zezwolenia został zatrzymany i unieważniony. Natomiast pojazd został usunięty na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji oraz przedłożenia wymaganego zezwolenia. Ponadto wobec przewoźnika drogowego zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.