Dwa wyłączniki tachografu w litewskich pojazdach

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. ujawnili 2 przypadki niedozwolonej modyfikacji instalacji tachografu w pojazdach należących do przewoźników litewskich. Kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przewoźników drogowych wszczęto postępowania administracyjne.

W środę, 24 stycznia 2018 r., na autostradzie A2, inspektor z Oddziału Wydziału Inspekcji w Sulęcinie zatrzymał do kontroli ciągnik samochodowy z naczepą, którym przewoźnik litewski wykonywał przewóz drewna z Polski do Holandii.

W wyniku analizy zapisów tachografu inspektor nabrał podejrzeń w zakresie stosowania niedozwolonych manipulacji prowadzących do oszustw związanych z ewidencjonowaniem czasu pracy kierowców. W związku z tym pojazd skierowano do specjalistycznego serwisu, gdzie poddano go szczegółowym oględzinom. Stwierdzono tam, że do instalacji tachografu zostało podłączone dodatkowe urządzenie elektroniczne, które zakłócało prawidłową pracę tachografu. Jednocześnie nadajnik impulsów zamontowany w skrzyni biegów został zmanipulowany poprzez wlutowanie dodatkowego układu elektronicznego, dzięki któremu kierowca mógł nim sterować.

 

Tego samego dnia na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie, inspektor z Oddziału Wydziału Inspekcji w Zielonej Górze zatrzymał do kontroli ciągnik samochodowy z naczepą, którym również przewoźnik litewski wykonywał przewóz wózków do transportu kwiatów z Polski do Holandii.

Ta kontrola, podobnie jak poprzednia, zakończyła się również w specjalistycznym serwisie tachografów, gdzie potwierdzono niedozwoloną modyfikację instalacji tachografu.

 

W obu przypadkach kierowców ukarano mandatami karnymi, a wobec przewoźników drogowych wszczęto postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.