Pęknięta rama pojazdu i przerobiona data

Inspektor ITD zatrzymał pojazd, który miał pękniętą ramę, oraz ujawnił przerobioną datę badania kontrolnego na tabliczce pomiarowej tachografu. Kontrolujący zakazał używania pojazdu stwarzającego realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kierowcę ukarał mandatami karnymi, oraz wszczął postępowanie administracyjne wobec przewoźnika. Ponadto zawiadomił Policję o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

25 stycznia 2018 r. na drodze krajowej nr 24 w okolicach Wierzbna (pow. międzyrzecki) inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. zatrzymał do kontroli ciągnik samochodowy z naczepą, którym wykonywano przewóz drogowy z Tarnowa Podgórnego do Kostrzyna nad Odrą. Pojazd prowadził sam przedsiębiorca wykonujący dany przewóz.

Podczas kontroli stanu technicznego pojazdów stwierdzono, że rama naczepy jest pęknięta w dwóch miejscach - pomiędzy drugą i trzecią osią, z lewej i prawej strony pojazdu. Pęknięcia te powstały w miejscach, które wcześniej były już spawane.

Natomiast podczas sprawdzania tachografu inspektor nabrał podejrzeń, że data badania kontrolnego tachografu została przerobiona. Rok wpisany na tabliczce pomiarowej wyglądał na poprawiony z 2015 na 2016. Jeszcze podczas kontroli inspektor skontaktował się z warsztatem, który sporządził przedmiotową tabliczkę pomiarową, gdzie potwierdziły się przypuszczenia inspektora.

 

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości zatrzymano dowód rejestracyjny naczepy jednocześnie zakazując jej używania, kierowcę ukarano mandatem karnym, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Ponadto w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa (przerobienia dokumentu) zawiadomiono Policję, która po przybyciu na miejsce kontroli podjęła dalsze czynności.