Kontrole w ramach akcji "Bezpieczny autokar - wakacje 2018"

Inspektorzy ITD wspólnie z funkcjonariuszami innych służb kontrolnych kontrolowali autokary przewożące dzieci i młodzież. Kierowcy byli trzeźwi. Jeden autobus nie miał ważnych badań technicznych.

Po raz kolejny, podczas trwających wakacji, inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. wraz z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej przeprowadzili wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież w ramach akcji "Bezpieczny autokar - wakacje 2018". Kontrole te przeprowadzono, w czwartek 12 lipca, na lubuskich odcinkach autostrady A2 i drogi ekspresowej S3.

W trakcie kontroli inspektorzy zwracali szczególną uwagę na trzeźwość kierowców i ich czas pracy oraz kwalifikacje do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Ważnym elementem kontroli był również stan techniczny autobusów.

Podczas tych działań skontrolowano 24 autokary. Wszyscy kierowcy byli trzeźwi. Jeden autobus, którym przewożone były dzieci, nie miał aktualnych badań technicznych. Kierowcy tego autobusu zakazano przewozu osób. Jeszcze w trakcie prowadzonych działań kontrolnych kierowca pojechał na stację diagnostyczną, gdzie autobus pomyślnie przeszedł badania techniczne. W tym czasie, dzieci bawiły się na placu zabaw znajdującym się w pobliżu punktu kontroli. 

W wyniku przeprowadzonych działań ujawniono również naruszenia polegające m.in. na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości, nieoznakowaniu autobusu tablicami informującymi, że przewożone są nim dzieci lub młodzież, skróceniu odpoczynku dziennego i przekroczeniu czasu jazdy bez przerwy.

W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości inspektorzy nałożyli na kierowców 10 mandatów karnych o łącznej wysokości 3250 złotych oraz wszczęli 3 postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej na podmioty wykonujące przewozy.