Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Działania kontrolne na lubuskich drogach – 3 przypadki manipulacji i 2 przeładowane busy

Podczas prowadzonych kontroli drogowych w dniach 27-28 stycznia br. lubuscy inspektorzy transportu drogowego ujawnili dwa przypadki zmiany oprogramowania tachografu w pojazdach należących do tego samego przedsiębiorcy oraz  jeden przypadek przerobienia czujnika ruchu.

3 ingerencje w urządzenie rejestrujące, które zostały ujawnione przez inspektorów powodowały fałszowanie zapisów rzeczywistego czasu jazdy/pracy kierowców.

W pierwszym z pojazdów należącym do przewoźnika litewskiego, który przewoził materace z Litwy do Holandii, inspektorzy przy użyciu specjalnego urządzenia diagnostycznego wykryli, że czujnik ruchu znajdujący się przy impulsatorze skrzyni biegów został przerobiony.

Natomiast w dwóch kolejnych przypadkach, ciężarówkach należących do przewoźnika polskiego inspektorzy wykryli nielegalne oprogramowanie tachografu cyfrowego. Po wprowadzeniu odpowiedniego kodu kierowcy mogli rejestrować odpoczynek zamiast faktycznej jazdy.

Kontrolowani kierujący zostali ukarani mandatami, a wobec  przewoźników wszczęto postępowania administracyjne.

Ponadto użycie przez kierowców urządzeń spowodowało jednocześnie ingerencję w drogomierz pojazdu. Taki czyn jest przestępstwem, w związku z powyższym kierowcy zostali przekazani do dalszych czynności policjantom wezwanym na miejsce kontroli ITD.

We wtorek natomiast, 28 stycznia br. inspektorzy kontrolując masę i naciski pojazdów przejeżdżających drogą krajową nr 92 w okolicach Świebodzina zatrzymali do kontroli dwa busy, które okazały się przeciążone o ponad 100% ich dopuszczalnej masy całkowitej.

Wynik ważenia pierwszego z busów, który przewoził meble to 5900 kg (pierwsza oś 2,5 t druga oś 3,4 t), natomiast rzeczywista waga drugiego busa przewożącego odpady to 6700 kg (pierwsza oś 2 t i druga oś 4,7 t). 

Kierowcy zostali ukarani mandatami w wysokości 500 złotych. Pojazdy zostały na koszt właściciela usunięte z drogi na parking strzeżony w celu doprowadzenia do normatywności.wróć