Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Kierowca wywrotki uciekł w pole kukurydzy

Kierowca wywrotki zamiast zatrzymać się do kontroli, przyśpieszył i pojechał dalej, a potem uciekł w pole kukurydzy. Z niecodzienną sytuacją spotkali się inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Do poszukiwań kierowcy wykorzystano policyjnego psa tropiącego.

W środę (21 września 2022 r.) inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego, na prośbę mieszkańców Wojcieszyc, kontrolowali pojazdy ciężarowe, których kierowcy ignorują znaki drogowe zakazujące wjazdu ciężkich pojazdów. Inspektorzy dali sygnał nakazujący zatrzymanie pojazdu do kontroli drogowej kierowcy wywrotki, który naruszył zakaz określony takim znakiem. Najpierw kierujący pojazdem zmniejszył prędkość, a następnie przyśpieszył i ruszył dalej prosto w kierunku miejscowości Różanki. Inspektorzy podjęli pościg za pojazdem. Po przejechaniu około 2 kilometrów kierowca wywrotki zatrzymał pojazd na drodze, zamknął go i uciekł w pole kukurydzy.

Na miejsce zdarzenia przyjechali funkcjonariusze Policji, którzy podjęli poszukiwania kierowcy. W tym celu wykorzystali oni psa tropiącego. Inspektorzy skontaktowali się z właścicielem pojazdu, który przybył na miejsce kontroli. Kontrolujący ustalili dane kierowcy i skontrolowali dokumenty i zapisy tachografu. Okazało się, że wywrotka nie posiada aktualnych badań technicznych, których ważność upłynęła 8 miesięcy wcześniej. Natomiast z zapisów tachografu wynikało, że dzień wcześniej kierowca przekroczył dopuszczalny czas prowadzenia pojazdu bez przerwy o ponad 4 godziny.

Po około trzech godzinach kierowca wywrotki pojawił się na miejscu kontroli w obecności adwokata. Kierowca wyjaśnił, że powodem nie zatrzymania się do kontroli były obawy przed ponownym aresztowaniem za sprawy, które toczą się wobec niego.

Za nie zatrzymanie się do kontroli grozi kierowcy kara aresztu albo grzywny. O rodzaju i wysokości kary zadecyduje sąd. Kierowca odpowie również za inne naruszenia stwierdzone podczas kontroli, a wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.wróć