Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Pusty dostawczak był cięższy niż jego dopuszczalna masa całkowita

Samochód dostawczy, którego ładownia była pusta, ważył więcej niż jego dopuszczalna masa całkowita. Przeciążonego busa skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

W środę (21 września 2022 r.), na drodze krajowej nr 92 w Wilkowie koło Świebodzina, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Sulęcina zatrzymali do kontroli samochód dostawczy z zabudową typu chłodnia. Z dowodu rejestracyjnego wynikało, że jego masa własna wynosi 2880 kg, a dopuszczalna masa całkowita 3500 kg. Pojazd jechał do Niemiec w celu załadunku. Jego ładownia była pusta. Pomimo to został wskazany przez system preselekcji ważenia pojazdów jako przeciążony.

Inspektorzy zważyli pojazd w celu sprawdzenia jego masy rzeczywistej. Okazało się, że pojazd bez kierowcy i ładunku waży 3600 kg, tj. o 720 kg więcej niż jego masa własna i o 100 kg więcej niż jego dopuszczalna masa całkowita.

W związku z tym, że masa rzeczywista pustego pojazdu znacząco odbiegała od masy własnej pojazdu i była większa od jego dopuszczalnej masy całkowitej inspektor zatrzymał dowód rejestracyjny tego pojazdu.wróć