Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek na zakończenie wakacji

W ostatnią sobotę wakacji inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego skontrolowali 20 autobusów. Jeden kierowca był pijany. Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki, które w godzinach od 8:00 do 14:00 nie powinny poruszać się po drogach.

W sobotę (2 września 2023 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili wzmożone kontrole autokarów. Sprawdzano przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy. 

Podczas działań kontrolnych sprawdzono 20 autokarów i ich kierowców. Jeden z kierowców autobusu był nietrzeźwy. Wykonywał on międzynarodowy przewóz drogowy w ramach komunikacji regularnej. Miał w organizmie 0,71 promila alkoholu. Został przekazany do dyspozycji Policji. Autobus dalej poprowadził jego zmiennik, który był trzeźwy. Kontrolujący nie mieli zastrzeżeń do stanu technicznego autobusów.

Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki, które w tym dniu w godzinach od 8:00 do 14:00 nie powinny poruszać się po drogach, ze względu na obowiązujący zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kontrolujący zatrzymali trzy ciężarówki, które nie mogły jechać po drodze w tym okresie. Kierowcy tych pojazdów zostali ukarani mandatami karnymi. Ponadto wobec przedsiębiorców i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Ciężarówki mogły pojechać dalej dopiero po godzinie 14:00.wróć