Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Nocne kontrole na lubuskim odcinku A2

Podczas nocnych działań kontrolnych inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego skupili swoją uwagę na pojazdach nienormatywnych i kierowcach fałszujących czas pracy. Kontrolujący mieli zastrzeżenia do pięciu kierowców, którzy manipulowali swoim czasem pracy. Nie stwierdzono natomiast nieprawidłowości w zakresie przejazdu pojazdów nienormatywnych.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (17 i 18 września 2023 r.) inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali ciężarówki jadące autostradą A2. Kontrolujący skupili swoją uwagę na pojazdach nienormatywnych i kierowcach ingerujących w pracę tachografu.

Inspektorzy zatrzymali pięciu kierowców, którzy manipulowali swoim czasem pracy. Trzech z nich zapisywało swój czas pracy na konto innych szoferów, używając do tego celu nie swoich kart kierowcy, jeden używał jednocześnie dwóch kart kierowcy udając załogę dwuosobową, a jeden używał magnesu w celu fałszowania wskazań tachografu. Dodatkowym skutkiem używania magnesu była ingerencja w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu – taki czyn jest przestępstwem.

Kierowcom manipulującym czasem pracy inspektorzy zatrzymali prawa jazdy na trzy miesiące. Zostali oni również ukarani mandatami karnymi w wysokości 2 tysięcy złotych każdy. Kierowcę, który jednocześnie ingerował w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu przekazano do dyspozycji Policji. Czeka go za to odpowiedzialność karna. Dodatkowo wobec przedsiębiorców i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Do pojazdów nienormatywnych kontrolujący nie mieli zastrzeżeń.wróć