Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Jechał bez karty kierowcy jednocześnie używając magnesu

Kierowca, w celu fałszowania zapisów tachografu, jechał bez włożonej do tachografu karty kierowcy z przyłożonym do impulsatora magnesem. Używając magnesu popełnił również przestępstwo.

10 stycznia 2020 r. na drodze wojewódzkiej nr 132 w okolicach Nowin Wielkich inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli ciężarówkę. Kierowca jechał z Gorzowa Wielkopolskiego do Kostrzyna nad Odrą w celu załadunku pojazdu. Podczas kontroli stwierdzono, że kierowca prowadzi pojazd bez włożonej do tachografu karty kierowcy, a na impulsatorze znajduje się magnes. Kierowca użył magnesu w celu ingerencji w pracę tachografu. Spowodowało to rejestrowanie przez tachograf postoju pojazdu i odpoczynku kierowcy w czasie gdy kierowca prowadził pojazd. Podczas kontroli stwierdzono również, że kierowca nie odebrał wymaganego odpoczynku dziennego i tygodniowego.

Za te naruszenia kierowcę ukarano mandatami karnymi a wobec przedsiębiorcy wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Użycie przez kierowcę magnesu spowodowało jednocześnie ingerencję w drogomierz pojazdu. Taki czyn jest przestępstwem, w związku z czym kierowca został przekazany do dyspozycji policji, która przybyła na miejsce kontroli.wróć