Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Kierowca skazany za używanie magnesu

3 miesiące pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem na okres jednego roku, to kara jaką wymierzy sąd kierowcy, który ingerował w prawidłowość pracy drogomierza przy wykorzystaniu magnesu.

O kierowcy, który w celu fałszowania zapisów tachografu, jechał bez włożonej do tachografu karty kierowcy z przyłożonym do impulsatora magnesem, pisaliśmy w artykule pt. "Używając magnesu popełnił przestępstwo".

Inspektorzy ITD przeprowadzili kontrolę w sobotę 6 lipca 2019 r. na autostradzie A2. Kierowca prowadził ciężarówkę w czasie obowiązywania zakazu ruchu dla ciężarówek. W tachografie nie było włożonej karty kierowcy i do impulsatora przyłożony był magnes w celu fałszowania zapisów tachografu. Stosowany przez kierowcę magnes jednocześnie wpływał na prawidłowość pomiaru drogomierza. W związku z tym, że od 24 maja 2019 r. zmiana wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem (art. 306a Kodeksu karnego), zawiadomiono o tym Policję.

Sąd Rejonowy w Sulęcinie wyrokiem z 29 stycznia 2020 r. uznał kierowcę za winnego ingerencji w prawidłowość pracy drogomierza zmieniając jego wskazania co do ilości przejechanych kilometrów. Kierowcy wymierzono karę 3 miesięcy pozbawienia wolności warunkowo zawieszając jej wykonanie na okres jednego roku próby. Dodatkowo Sąd orzekł wobec oskarżonego karę grzywny w wysokości 1500 złotych.wróć