Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Używając magnesu popełnił przestępstwo

Kierowca, w celu fałszowania zapisów tachografu, jechał bez włożonej do tachografu karty kierowcy z przyłożonym do impulsatora magnesem. Okazało się jednak, że używając magnesu popełnił przestępstwo.

 

Inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli pojazd, który jechał lubuskim odcinkiem autostrady A2. Kierowca przewoził ładunek z Polski do Niemiec. W tym dniu (sobota, 6 lipca) w godzinach od 8:00 do 14:00 na wszystkich drogach w całym kraju obowiązywał zakaz ruchu ciężarówek. Kontrolujący ustalili, że zakaz ten dotyczył również kontrolowanego pojazdu. Nie było to jednak jedyne przewinienie kierowcy. Podczas kontroli inspektorzy ustalili, że kierowca jedzie bez włożonej do tachografu karty kierowcy i używa magnesu w celu fałszowania zapisów tachografu.

Za te naruszenia kierowcę ukarano mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorcy i zarządzającego transportem w przedsiębiorstwie będą prowadzone postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.

Inspektorzy ustalili także, że stosowany przez kierowcę magnes jednocześnie wpływa na prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu. Od 24 maja br. zmiana wskazań drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru jest przestępstwem (art. 306a Kodeksu karnego). Z tego względu inspektorzy wezwali na miejsce Policję, która przeprowadziła niezbędne czynności.



wróć