Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Inspektorzy ITD liczą pasażerów w busach i autobusach przekraczających granicę

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim kontrolują liczbę pasażerów podróżujących busami i autobusami przekraczającymi granicę z Niemcami.

W związku z ustanowieniem określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii autobusami można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. Natomiast pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą przekraczającymi granicę Rzeczypospolitej Polskiej w zarobkowym transporcie drogowym osób można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Podczas jednej z takich kontroli na przejściu granicznym w Kostrzynie nad Odrą, przeprowadzonej w czwartek 28 maja, okazało się, że w autobusie podróżowało zbyt dużo pasażerów. Z dokumentacji pojazdu wynikało, że pojazd jest wyposażony w 34 miejsca siedzące. W związku z obowiązującymi przepisami autobusem tym mogło podróżować jednocześnie maksymalnie 17 osób. W autobusie było jednak o 2 pasażerów za dużo. W związku z tym kierowcę ukarano mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Autobus mógł kontynuować jazdę dopiero po opuszczeniu pojazdu przez nadliczbowych pasażerów.wróć