Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Przewożony kombajn zsunął się z naczepy.

W środę (15 lipca br.) ok. godz. 07:30 inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wlkp. wezwani zostali do zdarzenia drogowego mającego miejsce na drodze krajowej nr 2 w rejonie Przejścia Granicznego w Świecku - wjazd do Polski, podczas którego przewożony kombajn rolniczy zsunął się z naczepy.

Kierowca w imieniu i na rzecz firmy transportowej z Ukrainy wykonywał międzynarodowy przewóz drogowy kombajnu rolniczego Tiemann o wadze 15 ton z Niemiec na Ukrainę. Podczas przejazdu zestawu na drodze krajowej nr 2, na łuku drogi w rejonie Przejścia Granicznego w Świecku, wjazd do Polski kierujący pojazdem nie zachował należytej ostrożności i ładunek zsunął się z naczepy niskopodłogowej i uszkodził nawierzchnię drogi.

Ze wstępnych ustaleń wynika, iż przewożony ładunek został źle zabezpieczony na naczepie niskopodłogowej. Kierowca zabezpieczył kombajn tylko łańcuchami i pasami, jednak nie zastosował zabezpieczenia mocowania przesuwnego i to spowodowało podczas jazdy przechylenie i zsunięcie się ładunku (kombajnu) z naczepy. Stwierdzono że element przesuwny nie został dociśnięty lub unieruchomiony przy zastosowaniu metod unieruchomienia ładunku.

Na miejsce sprowadzono ciężki sprzęt, a droga w kierunku Poznania na czas podnoszenia kombajnu została całkowicie zamknięta do ruchu.

W związku z w/w faktami inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu, kierowca został ukarany mandatami karnymi, a wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.



wróć