Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Niewłaściwy tachograf w ciężarówce

W tachograf analogowy zamiast cyfrowego była wyposażona chorwacka ciężarówka skontrolowana przez lubuskich inspektorów Inspekcji Transportu Drogowego.

Ciężarówka została zatrzymana do rutynowej kontroli drogowej w czwartek (10 grudnia 2020 r.) na ekspresowej „trójce” okolicach Gorzowa Wielkopolskiego.

Podczas kontroli ustalono, że w ciągniku zarejestrowanym po raz pierwszy w 2008 roku zainstalowany jest tachograf analogowy, choć w pojazdach ciężarowych i autobusach dopuszczonych do ruchu po raz pierwszy od dnia 1 maja 2006 roku powinny być instalowane tachografy cyfrowe.

W kwietniu 2019 r. lubuscy inspektorzy ITD stwierdzili identyczny przypadek w innym pojeździe tego samego przewoźnika. Wówczas przewoźnik został ukarany kara pieniężną w wysokości 10 tysięcy złotych.

Teraz przewoźnikowi ponownie grozi kara pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych. Zarządzający transportem w przedsiębiorstwie również może spodziewać się kary pieniężnej w wysokości 2 tysięcy złotych.

Dodatkowo pojazd został skierowany do najbliższego serwisu tachografów w celu wymiany tachografu analogowego na wymagany tachograf cyfrowy.wróć