Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Nadal jeździł bez badań technicznych

Zbyt szybka jazda była powodem zatrzymania ciężarówki przez inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Podczas kontroli ujawnili oni, że ciężarówka nie została poddana wymaganemu badaniu technicznemu, choć ponad tydzień wcześniej stwierdzono już takie naruszenie.

W środę (9 czerwca 2021 r.) na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego patrol ITD zatrzymał do kontroli polską ciężarówkę, która jechała z nadmierną prędkością. Podczas kontroli okazało się, że od 25 maja 2021 r. pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych dopuszczających go do ruchu drogowego. Inspektorzy ITD nie mogli jednak zatrzymać dowodu rejestracyjnego pojazdu, ponieważ został on już wcześniej zatrzymany przez funkcjonariuszy Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, którzy 1 czerwca skontrolowali tą ciężarówkę. Już wtedy stwierdzono, że pojazd nie posiada aktualnych badań technicznych. Pomimo to przedsiębiorca wykonywał kolejny przewóz pojazdem bez wymaganych badań technicznych.

Podczas kontroli stwierdzono również, że przedsiębiorca nie dopełnił obowiązku terminowego pobierania danych z tachografu cyfrowego. Dane powinny być pobierane maksymalnie co 90 dni w celu zabezpieczenia ich przed utratą. Przedsiębiorca ostatni raz obowiązek ten spełnił 243 dni wcześniej.

Teraz przedsiębiorcę i osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie czeka kara finansowa. Wobec nich zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej.wróć