Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek

Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali autokary przewożące dzieci i młodzież powracające z letniego wypoczynku. Sprawdzano przede wszystkim stan techniczny autobusów oraz trzeźwość i czas pracy kierowców. Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki objęte zakazem ruchu po drogach publicznych.

W sobotę (27 sierpnia 2022 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Gorzowa Wielkopolskiego prowadzili wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież powracające z letniego wypoczynku. Sprawdzano przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy. Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki, które w tym dniu w godzinach od 8:00 do 14:00 nie powinny poruszać się po drogach publicznych, ze względu na obowiązujący zakaz ruchu takich pojazdów.

Inspektorzy ITD skontrolowali łącznie kilkanaście pojazdów i ich kierowców. Kontrolujący nie mieli zastrzeżeń do stanu technicznego autobusów i ciężarówek. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi, a skontrolowane ciężarówki mogły poruszać się po drogach w okresie obowiązywania zakazu ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, ponieważ były objęte stosownymi wyjątkami.

Jeden z kierowców autobusu został ukarany mandatem karnym za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mandat karny otrzymał również kierowca innego autobusu, ponieważ nie wykonał wymaganego wpisu manualnego na kartę kierowcy dotyczącego jego aktywności. Ponadto dwóch kierowców ciężarówek otrzymało mandaty karne za naruszenie przepisów o czasie pracy kierowców.wróć