Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wspólne kontrole ze Strażą Leśną

Cztery transporty drewna skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego ze strażnikami Straży Leśnej. W jednym przypadku stwierdzono nieprawidłowości związane z przewozem drewna. Ponadto zatrzymano 3 dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów.

W środę (31 sierpnia 2022 r.), na drodze krajowej nr 32 w Połupinie koło Krosna Odrzańskiego, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili wspólne działania kontrolne ze strażnikami Straży Leśnej. Podczas tych działań kontrolujący zwracali szczególną uwagę na pojazdy przewożące drewno.

Skontrolowano 4 ciężarówki. W jednej z nich stwierdzono nieprawidłowości związane z przewozem drewna. Kierowca przewoził dębinę z Nadleśnictwa Gubin do miejscowości Malerzów. Z dokumentów przewozowych wynikało, że zespołem pojazdów przewożonych jest 21,03 m3 drewna. Natomiast z pomiarów dokonanych przez kontrolujących wynikało, że na kontrolowanym samochodzie ciężarowym i przyczepie jest 25,49 m3 drewna.

Ciężarówka wraz z ładunkiem została zmierzona i zważona. Okazało się, że zespół pojazdów ma 19,20 m długości, przy dopuszczalnej długości 18,75 m. Ponadto ciężarówka wraz z ładunkiem ważyła 49,3 tony, przy dopuszczalnych 40 tonach. Okazało się również, że nacisk podwójnej osi napędowej samochodu ciężarowego został przekroczony o 2,9 tony.

Ponadto inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego mieli zastrzeżenia do stanu technicznego trzech kontrolowanych pojazdów. Stwierdzono niesprawny układ hamulcowy, oberwane błotniki i popękaną przegrodę pomiędzy kabiną kierowcy i ładownią. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. 

Przeładowaną ciężarówkę usunięto z drogi na parking strzeżony. Wobec przedsiębiorcy zostaną wszczęte postępowania administracyjne. Grożą mu wysokie kary pieniężne. Ponadto Straż Leśna przeprowadzi postępowanie wyjaśniające w zakresie niezgodności ilości drewna przewożonego i wpisanego w dokumentach przewozowych.wróć