Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Niewypełnione zezwolenie

Kierowca białoruskiej ciężarówki wykonywał przewóz bez wymaganego zezwolenia. Transport został tymczasowo wstrzymany przez inspektorów lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego. Przewóz będzie mógł być kontynuowany po wpłaceniu kaucji na poczet kary i po okazaniu wymaganego zezwolenia.

We wtorek (18 października 2022 r.) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego ze Słubic na krajowej „dwójce” w Świecku zatrzymali do kontroli białoruską ciężarówkę, którą przewożono ładunek z Niemiec do Rosji.

Kierowca okazał podczas kontroli zezwolenie na międzynarodowy przewóz drogowy rzeczy, które nie zawierało wszystkich wymaganych wpisów. W zezwoleniu brakowało wpisanych numerów rejestracyjnych ciągnika i naczepy, daty pierwszego wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, państwa załadunku, Ilość przewożonego towaru i państwa rozładunku.

Zgodnie z prawem, żeby dokument uprawniający do wykonania międzynarodowego przewozu drogowego mógł być uznany za ważny, musi zawierać wszystkie wymagane wpisy. Blankiet zezwolenia należy prawidłowo wypełnić najpóźniej przed wjazdem na terytorium Polski. 

Zezwolenie zostało zatrzymane i unieważnione, a przewóz uznany za wykonywany bez zezwolenia.

Kierowcę ukarano mandatem, a wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. Pojazd został usunięty na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji na poczet przyszłej kary oraz okazania prawidłowego zezwolenia.wróć