Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Podczas rozładunku używał magnesu

Kierowca ciężarówki użył magnesu do zakłócenia właściwego działania tachografu. Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali jemu prawo jazdy. Bez prawa jazdy pozostanie on przez najbliższe trzy miesiące. To nie jedyna konsekwencja użycia magnesu.

W środę (16 listopada 2022 r.) na ekspresowej „trójce” koło Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę, która jechała do Szczecina w celu załadunku. Chwilę wcześniej pojazd został rozładowany w Gorzowie Wielkopolskim. Tachograf nie zarejestrował jednak podjazdu i odjazdu spod magazynu. Kierowca przyznał, że przyłożył magnes do nadajnika impulsów i dokonał z nim rozładunku. Zrobił to w celu zafałszowania wskazań tachografu.

Kierowcę ukarano mandatem w wysokości 2 tysięcy złotych. Stracił on również prawo jazdy na trzy miesiące. Odpowiedzialność finansową poniesie również przedsiębiorca, któremu grozi kara pieniężna w wysokości 10 tysięcy złotych. Kierowcy grozi dodatkowo odpowiedzialność karna, ponieważ używany przez niego magnes powodował jednocześnie zatrzymywanie drogomierza ciężarówki. W tym zakresie sprawę przekazano Policji.wróć