Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wzmożone kontrole autokarów – „Bezpieczny autokar – wakacje 2023”

17 autokarów skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego w ramach akcji „Bezpieczny autokar – wakacje 2023”. Nie wszystkie pojazdy były sprawne. Wzmożone kontrole autokarów będą prowadzone przez całe wakacje.

W sobotę (24 czerwca 2023 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Sprawdzano przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy.

Podczas działań kontrolnych sprawdzono 17 autokarów i ich kierowców.

Inspektorzy mieli zastrzeżenia do stanu technicznego trzech autobusów. Dwa autobusy miały zużyte lub uszkodzone opony. W jednym z autobusów była zbyt duża różnica sił hamowania na kołach jednej osi. Tą usterkę inspektorzy mogli stwierdzić dzięki użytej do kontroli Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, czyli pojazdu specjalnego, wyposażonego w specjalistyczne urządzenia kontrolne, w jakie wyposażone są stacje kontroli pojazdów. Kontrolujący zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych autobusów.

Jeden z autobusów, którym przewożone były dzieci, nie był oznakowany wymaganymi tablicami informującymi o przewozie takiej grupy osób. Kierowca został ukarany mandatem karnym i otrzymał punkty karne. Inny kierowca został ukarany mandatem karnym, ponieważ nie okazał do kontroli karty kierowcy. Kontrolujący ukarali jeszcze sześciu kierowców mandatami za naruszenia dotyczące stanu technicznego pojazdów oraz nieprawidłowej obsługi tachografu.

Wszyscy skontrolowani kierowcy autobusów byli trzeźwi i wypoczęci.

Wzmożone kontrole autokarów będą prowadzone przez całe wakacje.wróć