Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Rażące naruszenia przepisów socjalnych w transporcie

Kierowca litewskiego busa z przyczepą rażąco naruszył przepisy dotyczące czasu pracy kierowców. Został ukarany mandatami karnymi. Kara finansowa czeka również jego szefa i osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie.

We wtorek (4 lipca 2023 r.), na autostradzie A2 w pobliżu Słubic, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli litewski zespół pojazdów, którym przewożono sauny z Litwy do Niemiec.

Inspektorzy skontrolowali m.in. zapisy tachografu. Z zapisów tych wynikało, że kierowca używał tachografu w trybie „OUT”, czyli jazda poza zakresem stosowania przepisów socjalnych w transporcie i tachografów samochodowych. Jednak w tym przypadku nie było to dopuszczalne. Z zapisów tachografu wynikało również, że w okresie ostatnich 28 dni kierowca wielokrotnie rażąco naruszył przepisy dotyczące czasu pracy kierowców.

Pięciokrotnie przekroczył maksymalny dzienny czas prowadzenia pojazdu, który wynosi 9 lub 10 godzin. Najdłuższy dzienny czas prowadzenia pojazdu wyniósł 23 godziny i 28 minut, czyli prowadził pojazd o 13 godzin i 28 minut za długo.

Sześć razy zbyt długo prowadził pojazd bez wymaganej przerwy. Kierowca może prowadzić pojazd bez przerwy przez maksymalnie 4,5 godziny. Potem powinien odebrać co najmniej 45 minut przerwy. W tym przypadku kierowca prowadził pojazd bez wymaganej przerwy przez 14 godzin i 14 minut, tj. o 9 godzin i 44 minuty za długo.

Dodatkowo czterokrotnie skrócił dzienny okres odpoczynku, który powinien trwać co najmniej 9 lub 11 godzin. Najkrótszy z tych odpoczynków wyniósł zaledwie 1 godzinę i 12 minut, czyli został skrócony o 7 godzin i 48 minut.

Kierowca został ukarany mandatami karnymi. Dodatkowo kara pieniężna czeka również jego szefa i osobę zarządzającą transportem w przedsiębiorstwie. Suma kar pieniężnych za wszystkie stwierdzone naruszenia wyniosła ponad 50 tysięcy złotych. Jednak ze względu na ustawowe ograniczenie wysokości kary pieniężnej przedsiębiorcy grozi 12 tysięcy złotych kary, a osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie 3 tysiące złotych kary.wróć