Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Dwa przewozy wykonywane bez wymaganego zezwolenia

W  piątek (11 sierpnia 2023 r.) w godzinach wieczornych na ekspresowej „trójce” w pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego inspektorzy z lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przeprowadzili działania ukierunkowane na kontrolę stosowania się kierowców do obowiązujących w dniu 11.08.2023 ograniczeń oraz zakazów ruchu dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton.

Wśród zatrzymanych do kontroli były min. dwa pojazdy należące do przewoźników z Turcji którymi wykonywano międzynarodowy transport drogowy w tranzycie przez nasz kraj.

Pierwszy z nich przewoził artykuły spożywcze i był wyłączony spod obowiązywania zakazów. Przewóz wykonywany był na podstawie okazanego zezwolenie wielokrotnego CEMT/EKMT do którego wymagane było posiadanie w pojeździe certyfikatów bezpieczeństwa. Kierowca takich certyfikatów nie posiadał.

Drugim pojazdem przewożone były części samochodowe w związku z czym przewóz ten nie był wyłączony z obowiązujących zakazów. Przewóz ten również był wykonywany na podstawie okazanego zezwolenia wielokrotnego CEMT/EKMT do którego wymagane było posiadanie w pojeździe certyfikatów bezpieczeństwa. Kierowca okazał certyfikat od pojazdu silnikowego który utracił ważność w dniu  31.07.2023r., a kierowca nie posiadał aktualnego certyfikatu.

Kierowcy nie posiadali i nie okazali innych zezwoleń jednorazowych.

Wobec przewoźników zostały wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kar pieniężnych w wysokości po 12 tysięcy złotych na każdego z przewoźników. Dodatkowo pojazdy zostały usunięte na parking strzeżony do czasu uiszczenia kaucji oraz dostarczenia ważnych zezwoleń jednorazowych.wróć