Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Niewypełnione zezwolenie

Kierowca kazachstańskiej ciężarówki wykonywał międzynarodowy przewóz na podstawie zezwolenia, do którego inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego mieli zastrzeżenia. Ostatecznie przewóz został uznany za wykonywany bez zezwolenia. Transport będzie mógł być kontynuowany po wpłaceniu kaucji na poczet kary i po okazaniu nowego zezwolenia.

We wtorek (9 stycznia 2024 r.) inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Sulęcina, na autostradzie A2 w pobliżu Rzepina, zatrzymali do kontroli kazachstańską ciężarówkę, którą przewożono ładunek z Chin do Belgii.

Na wykonanie takiego przewozu wymagane jest odpowiednie zezwolenie. W prawdzie kierowca okazał inspektorom zezwolenie, ale kontrolujący mieli do niego zastrzeżenia. W zezwoleniu brakowało nazwy i adresu przedsiębiorcy.

Zgodnie z prawem, żeby dokument uprawniający do wykonania międzynarodowego przewozu drogowego mógł być uznany za ważny, musi zawierać wszystkie wymagane wpisy. Blankiet zezwolenia należy prawidłowo wypełnić najpóźniej przed wjazdem na terytorium Polski. 

Okazane przez kierowcę zezwolenie zostało zatrzymane i unieważnione, a przewóz uznany za wykonywany bez zezwolenia.

Kierowcę ukarano mandatem, a wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 12 tysięcy złotych. Pojazd został usunięty na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji na poczet przyszłej kary oraz okazania prawidłowego zezwolenia.wróć