Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek na zakończenie ferii zimowych

Inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali autobusy wycieczkowe, którymi dzieci i młodzież z województwa lubuskiego powracały z wypoczynku zimowego. Kontrolowano również inne autobusy i ciężarówki. Sprawdzano przede wszystkim stan techniczny pojazdów oraz trzeźwość i czas pracy kierowców.

W ostatnią sobotę ferii zimowych (24 lutego 2024 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali autobusy wycieczkowe, którymi dzieci i młodzież z województwa lubuskiego powracały z wypoczynku zimowego. Inspektorzy kontrolowali również autobusy komunikacji regularnej i ciężarówki poruszające się „eską”.

Sprawdzano przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy.

Kontrolujący sprawdzili łącznie kilkanaście pojazdów i ich kierowców. Wszyscy skontrolowani kierowcy byli trzeźwi. Inspektorzy mieli natomiast zastrzeżenia do stanu technicznego jednego autobusu i jednej ciężarówki. W obu tych pojazdach niesprawne były układy hamulcowe. Inspektorzy zatrzymali dowody rejestracyjne niesprawnych pojazdów. 

Ponadto ukarano mandatem kierowcę ciężarówki, który nie zabezpieczył przewożonego ładunku. W stosunku do jednego przewoźnika towarów będzie wszczęte postępowanie administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej za nieterminowe wczytywanie danych z karty kierowcy i niewyposażenie kierowcy w wypis z licencji.wróć