Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Białoruski kierowca stracił prawo jazdy na trzy miesiące

Kontrola litewskiej ciężarówki zakończyła się w serwisie tachografów. Nieuprawnioną ingerencję w urządzenie rejestrujące czas pracy kierowców ujawnili inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego.

We wtorek (26 marca 2024 r.), na ekspresowej „trójce” koło Skwierzyny, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę przewożącą ładunek z Polski do Włoch.

Podczas analizy zapisów tachografu okazało się, że bezpośrednio przed zatrzymaniem pojazdu do kontroli tachograf zarejestrował postój pojazdu i odpoczynek kierowcy. Kierowca posiadający obywatelstwo białoruskie tłumaczył się awarią tachografu. W celu wyjaśnienia wątpliwości i szczegółowego sprawdzenia urządzenia rejestrującego czas pracy kierowców ciężarówkę skierowano do serwisu tachografów. Tam potwierdziły się podejrzenia inspektorów w zakresie nieuprawnionej ingerencji w pracę tachografu. Okazało się, że tachograf miał nielegalnie zmodyfikowane oprogramowanie, umożliwiające rejestrowanie sfałszowanych danych. Tachograf podczas jazdy rejestrował postój pojazdu i odpoczynek kierowcy. Dodatkowo drogomierz nie naliczał przejechanych kilometrów. Tachograf został wymontowany i zabezpieczony jako dowód w sprawie. Ponadto kierowca nie okazał do kontroli świadectwa kierowcy.

Inspektorzy zatrzymali kierowcy prawo jazdy na trzy miesiące. Został on również ukarany mandatem karnym w wysokości 2 tysięcy złotych. Ponadto przekazano go do dyspozycji Policji, w związku z ingerowaniem w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu. Czeka go za to odpowiedzialność karna. Dodatkowo wobec przedsiębiorcy i osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Ciężarówka została usunięta na parking strzeżony, gdzie pozostanie do czasu wpłacenia kaucji na poczet przyszłej kary.wróć