Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Kontrole taksówek w Gorzowie Wielkopolskim

Około 50 pojazdów i kierowców świadczących zarobkowe przewozy osób z wykorzystaniem popularnych aplikacji, skontrolowali inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego wraz z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej. Służby połączyły siły w trosce o bezpieczeństwo pasażerów korzystających z takich usług.

W piątkowy wieczór (14 czerwca 2024 r.), na ulicach Gorzowa Wielkopolskiego, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego oraz funkcjonariusze Policji i Straży Granicznej przeprowadzili wspólne działania, podczas których kontrolowano pojazdy i kierowców świadczących usługi zarobkowego przewozu osób z wykorzystaniem popularnych aplikacji. Służby połączyły siły w trosce o bezpieczeństwo pasażerów korzystających z takich usług.

Podczas działań sprawdzano, m.in. trzeźwość kierowców i ich uprawnienia do kierowania pojazdami. W przypadku cudzoziemców, weryfikowano dodatkowo legalności ich pobytu i zatrudnienia na terenie Polski. Kontrolujący sprawdzali również stan techniczny pojazdów oraz ich obowiązkowe wyposażenie, a także licencje uprawniające do wykonywania przewozu osób.

W ciągu kilku godzin skontrolowano prawie 50 pojazdów i kierowców świadczących usługi przewozu osób. Zatrzymano 8 dowodów rejestracyjnych. Kontrolujący mieli zastrzeżenia głównie do opon, świateł z napisem „TAXI” i wyposażenia taksówek. Dwie taksówki nie miały aktualnych badań technicznych, a jedna nie miała aktualnego ubezpieczenia OC i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym o instalacji gazowej LPG. Kontrolujący wystawili kierowcom taksówek 30 mandatów.

Podczas działań ujawniono również 5 naruszeń, za które odpowiedzialność finansowa grozi przedsiębiorcom wykonującym przewozy drogowe. Trzech kierowców nie miało przy sobie wymaganego wypisu z licencji, a dwie taksówki nie posiadały ważnych badań technicznych. W powyższych przypadkach zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej wobec przedsiębiorców taksówkowych.wróć