Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Deklaracja dostępności      

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek w okresie wakacji

W pierwszą sobotę wakacji inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego kontrolowali autokary przewożące dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki, które w godzinach od 8:00 do 14:00 nie powinny poruszać się po drogach. Takie kontrole będą prowadzone przez całe wakacje.

W sobotę (22 czerwca 2024 r.), na ekspresowej „trójce” w pobliżu Skwierzyny, inspektorzy lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili wzmożone kontrole autokarów przewożących dzieci i młodzież na letni wypoczynek. Kontrolujący sprawdzali przede wszystkim układy mające bezpośredni wypływ na bezpieczeństwo, tj. układy hamulcowy i kierowniczy, oświetlenie, zawieszenie i opony. Sprawdzana była również trzeźwość kierowców, ich uprawnienia i kwalifikacje do wykonywania zawodu kierowcy, a także czas pracy.

Inspektorzy sprawdzili 28 autokarów i ich kierowców. Tylko do stanu technicznego jednego autobusu były zastrzeżenia. Pojazd ten miał niesprawne hamulce. Na kołach osi napędowej była zbyt duża różnica sił hamowania. Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny niesprawnego autobusu. Taką usterkę można było stwierdzić dzięki użytej do kontroli Mobilnej Jednostki Diagnostycznej, czyli pojazdu specjalnego, wyposażonego w specjalistyczne urządzenia kontrolne, w jakie wyposażone są stacje kontroli pojazdów.

Zatrzymany został również dowód rejestracyjny od innego autobusu, ponieważ dane w nim zawarte były niezgodne ze stanem faktycznym. W dokumencie była informacja o dwóch osiach, a faktycznie pojazd posiadał trzy osie.

Ponadto kontrolujący stwierdzili kilka naruszeń przepisów dotyczących tachografów i czasu pracy kierowców. Za te naruszenia kierowcy zostali ukarani mandatami, a wobec przedsiębiorców zostaną wszczęte postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej.
Wszyscy skontrolowani kierowcy autobusów byli trzeźwi i wypoczęci.

Inspektorzy zwracali również uwagę na ciężarówki, które w tym dniu w godzinach od 8:00 do 14:00 nie powinny poruszać się po drogach ze względu na obowiązujący zakaz ruchu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton. Kontrolujący zatrzymali jedną ciężarówkę, która nie mogła jechać po drodze w tym okresie. Kierowcę, który zignorował zakaz ukarano mandatem karnym. Kara finansowa grozi również przedsiębiorcy transportowemu i osobie zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie. Wobec nich zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Ciężarówka mogła pojechać dalej dopiero po godzinie 14:00.

Wzmożone kontrole autokarów i ciężarówek będą prowadzone przez całe wakacje.wróć