Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Ingerencje w tachograf i pijany kierowca ciężarówki

Dziś inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. uczestniczyli w działaniach kontrolnych ukierunkowanych na ujawnianie przypadków niedozwolonej ingerencji w tachograf. Działania te przeprowadzono w poniedziałek 6 maja 2019 r. na lubuskim odcinku autostrady A2. Pierwsze pojazdy zatrzymano do kontroli około godziny 3 rano.

Podczas tych działań skontrolowano 37 pojazdów. W jednym z nich ujawniono wyłącznik tachografu. Kierowca innego pojazdu wykorzystywał magnes w celu zmiany wskazań tachografu. Natomiast trzech kierowców używało nie swoich kart kierowcy, w celu nie wykazania swojego rzeczywistego czasu pracy.

Kierowcy naruszający przepisy zostali ukarani mandatami karnymi o łącznej wysokości 10400 złotych. Natomiast wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w firmie zostaną wszczęte postępowania administracyjne w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Ponadto inspektorzy zatrzymali karty kierowcy, które były nielegalnie wykorzystywane przez kontrolowanych kierowców.

Podczas tych działań kontrolnych zatrzymano również kierowcę ciężarówki, który był nietrzeźwy. Badanie trzeźwości wykazało u niego 0,62 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, tj. ok. 1,3 promila. Pijanego kierowcę przekazano funkcjonariuszom Policji.wróć