Przejdź do treści

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Menu

Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego
w Gorzowie Wielkopolskim

Powroty z wakacji - nietrzeźwy kierowca autokaru

Inspektorzy ITD kontrolują autokary. Jeden z kontrolowanych kierowców był pijany. Jeden autokar nie miał ważnych badań technicznych. Kontrole nadal trwają.

W piątek rozpoczynający ostatni weekend wakacji (30 sierpnia) inspektorzy z WITD w Gorzowie Wlkp. wspólnie z funkcjonariuszami Policji rozpoczęli wzmożone kontrolne autokarów. Kontrole prowadzone są na lubuskich odcinkach autostrady A2 i drogi ekspresowej S3. 

Podczas kontroli inspektorzy zwracają szczególną uwagę m.in. na czas pracy i trzeźwość kierowców, kwalifikacje do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy oraz stan techniczny autobusów.

Do godziny 14:00 skontrolowano 26 autokarów. Jeden kierowca autokaru był nietrzeźwy. Zatrzymano dwa dowody rejestracyjne - jeden autokar nie miał ważnych badań technicznych.

Na autostradzie A2 inspektorzy zatrzymali do kontroli ukraiński autobus linii regularnej Szczecin (Polska) - Winnica (Ukraina). W pojeździe znajdowało się dwóch kierowców. Okazało się, że kierujący autobusem był nietrzeźwy. Dodatkowo nie okazał do kontroli swoich dokumentów (m.in. prawa jazdy) twierdząc, że dzień wcześniej ukradziono mu portfel z dokumentami. Badanie trzeźwości wykazało u niego 0,50 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (ponad 1 promil). W autokarze na szczęście nie było pasażerów. Nietrzeźwy kierowca został zatrzymany przez Policję. Drugi kierowca, który był trzeźwy, pozostał do dyspozycji Policji jako świadek.

Jeden ze skontrolowanych autobusów, którym przewożono dzieci z Kargowej do Kownat, nie miał ważnych badań technicznych potwierdzających dopuszczenie do ruchu drogowego. Termin badania upłynął 27 sierpnia (3 dni przed kontrolą). Inspektorzy zatrzymali dowód rejestracyjny tego pojazdu. Przewoźnik zorganizował autokar zastępczy, którym można było kontynuować przewóz.

W innym przypadku okazało się, że termin kolejnego badania technicznego autokaru został nieprawidłowo ustalony. W tym przypadku również zatrzymano dowód rejestracyjny.

Kontrole nadal trwają.wróć